grahovo ponoci3 300x120 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Pogled s Slivnice na Grahovo (foto: Mitja Rok)

TKD Sovica se je v začetku jeseni odločila, da v okviru svojega osnovnega poslanstva, kar pomeni organizacijo športno-rekreacijskih prireditev in popularizacijo športa za vse, zaorje v novo ledino. Tako smo v septembru na pobudo Mira Kunstka organizirali 1. Nočni pohod na Slivnico ob polni luni.

123 300x168 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Prešerno razpoloženi pohodniki v Grahovem (foto: Mojca Gornik)

Že na prvem pohodu so nam udeleženci s svojim zadovoljstvom dali vedeti, da je Miro Kunstek z idejo o nočnih pohodih na Slivnico zadel v polno. Zato smo z veseljem pripravili program drugega nočnega pohoda na Slivnico, ki je na vrhu gore vseboval osnovne informacije astronomije in opazovanje neba s teleskopi. Sicer naj bi se po našem načrtu pohodi odvijali vsak mesec ob polni luni, vendar smo tokratni pohod zamaknili za teden dni prav zaradi opazovanja neba s teleskopi, saj polna luna moti opazovanje neba.

Očitno pa pohodnike v petek, 9.11.2012, ni zmotila niti tema niti malo hladnejši zrak, saj se je pohoda na Slivnico in opazovanja neba s teleskopi udeležilo rekordno število udeležencev. Iz grahovske smeri je ob 20.00 uri na pot krenilo 25 pohodnikov, ki so se na  vrhu združili še s pohodniki, ki so na vrh coprniške gore prispeli iz cerkniške strani. Tudi oni so pokazali veliko  zanimanja za  pohod, saj jih je kar dva ducata premagalo pot na goro.  Še posebej veseli dejstvo, da smo lahko med pohodniki opazili različne generacije. Izmed vseh udeležencev je pot premagalo tudi 5 otrok starih  od 11 do 14 let. Na tem mestu jim izrekam iskrene čestitke in pohvale, saj so dokazali, da lahko prav vsak izmed nas premaga pot in se ima obenem lepo ter uživa v  družbi ostalih ljudi hkrati pa skrbi za zdrav način življenja in vzpodbuja obliko rekreacijskega športa, ki v današnjih časih pomeni tudi najbolj zdravo obliko športa. Čestitke tudi staršem otrok, ki imajo očitno dobro in  zdravo vzgojo. Seveda je treba čestitati tudi vsem ostalim udeležencem, ki so bili za svoj trud nagrajeni z opazovanjem neba in pozitivno energijo soudeležencev.

DSC051245 300x225 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Najmanjši udeleženec pohoda (foto: Frenk Vrtarič)

Na vrhu Slivnice so pohodnike s svojim znanjem o astrologiji nagradili Igor Premrov, Robert Kužnik, Mitja Mlakar in Boštjan Skuk. Najprej so nas poučili o osnovah opazovanja neba s teleskopom, nato so nam pokazali svoje umetniške slike planetov, zvezd, utrinkov, za konec pa so pripravili še najbolj zanimiv del in sicer opazovanje neba s teleskopom. Tako smo lahko videli različne planete in njihove lune, kar je dejansko zelo zanimiva izkušnja, saj so ti planeti oddaljeni več milijonov kilometrov od Zemlje in jih nimamo možnosti opazovati vsakodnevno. Naši predavatelji so še posebej poudarili, da smo imeli zelo lepo, jasno nebo zato smo lahko odlično videli v vesolje. Mimogrede, ste opazili, da imajo prireditve TKD Sovice vedno lepo vreme? Kot kaže to ni slučaj, saj očitno narava »čuti« kdo dela v dobrobit ljudi! Po ogledu neba s teleskopi smo odšli v kočo na Slivnici, kjer smo se preobleki v suha oblačila, se okrepčali z mineštro ter nadomestili izgubljeno tekočino s čajem. Pohodniki smo rabili nekaj počitka zato smo ob čaju kramljali med seboj ter si tako izmenjali svoje življenjske izkušnje.

Frenk Vrtarič teleskop1 300x225 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Opazovanje neba s teleskopi (foto: Frenk Vrtarič)

Pohvaliti moramo tudi postrežbo v koči, saj so lastniki koče resnično zelo dobri gostitelji, ki niso znani le po tem, da nam pripravijo dobre jedi temveč tudi po tem, da poskrbijo za odlično vzdušje. V prav nič drugačnem vzdušju pa je potekal tudi spust s Slivnice, ki je pomenil tudi zadnje dejanje 2. Nočnega pohoda na Slivnico. Ob 23.30 uri smo polni dobre volje, zdravega duha in prijetno utrujeni prispeli nazaj v Grahovo. V prekrasnem vzdušju smo se poslovili in si tako kot je to v naši navadi obljubili, da se vidimo na 3. Nočnem pohodu na Slivnico ob polni luni, ki bo potekal v petek, 30.11.2012. Tokrat nas bo na vrhu coprniške gore pričakalo potopisno predavanje na temo Škotske. Predavatelja bosta Romana Nared in Gašper Modic.

2. Nočni pohod na Slivnico je takole pokomentiral član TKD SOVICA, Gregor Mišič:

1m 182x300 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Gregor Mišič (foto: Danica Mišič)

»Tokratni slivniški pohod me je zelo pozitivno presenetil predvsem glede obiskanosti. Pot je bila strma, a zavoljo dobre družbe z lahkoto osvojena. Na poti pred vrhom se ozremo na Cerkniško jezero, okoliške vasi ponoči, neprecenljiv pogled, vreden napora. Na vrhu nas je čakalo še izjemno zanimivo predavanje o astronomiji in pogled v vesolje. Za večino udeležencev je bila to prva izkušnja z astronomijo. Zares odlična ideja organizatorjev. Pohvalil bi še vse udeležence pohoda, saj so mi polepšali petkov večer. V družbi polni pozitivne energije in dobrih namenov se človek počuti fenomenalno. Enostavno moram zopet pohvaliti TKD SOVICA, saj je zame to najboljše društvo na svetu, ker s svojo skromnostjo in dejanji osrečuje ljudi. Občutek, da si v družbi 50 zadovoljnih ljudi je neprecenljiv. Se vidimo v petek, 30.11.2012, na 3. Nočnem pohodu na Slivnico ob polni luni!«

Naj dodamo še, da je Gregor Mišič v mesecu septembru diplomiral na Fakulteti za šport. Njegov novi strokovni naziv je diplomant kineziologije. Gregor, iskrene čestitke v imenu celotnega društva! Ponosni smo nate. V naslednjem tednu bomo z njim opravili tudi intervju.

Frenk Vrtarič 300x225 - Prispevek o 2. Nočnem pohodu na Slivnico

Nasmejani pohodniki v koči na Slivnici (foto: Frenk Vrtarič)

Za konec bi rad še povedal, da nam je tokratni pohod zopet pokazal, da ljudje potrebujemo rekreacijsko obliko športa ter, da se je z veseljem udeležujejo. Treba se je le malenkost potruditi in ljudem ponuditi, kar potrebujejo. Prav to pa je prvoten namen našega društva. Zopet smo dokazali, da se z malo truda lahko osreči veliko ljudi. Ni lepšega občutka, ko vidiš, 50 nasmejanih, zdravih in zadovoljnih ljudi, ki so ob takem dogodku popolnoma sproščeni in neobremenjenim z drugim vsakdanjimi stvarmi.

Se vidimo v petek, 30.11.2012, na 3. Nočnem pohodu na Slivnico ob polni luni!

Avtor prispevka je predsednik TKD SOVICA, Aljaž Gornik.